Zaproszenie na obchody

Inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, czyli spotkaniem samorządowców wszystkich szczebli odbędzie się dziś (14 maja) przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Podczas uroczystości rozpoczniemy akcję zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości: – Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do udziału w obchodach marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zaprosili także między innymi parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych oraz seniorów i kombatantów.

- Spotkanie odbędzie się w szczególnych okolicznościach - na placu przed Urzędem Marszałkowskim. Chcemy w ten sposób wspólnie świętować z mieszkańcami regionu. To tam będziemy składać pierwsze podpisy pod deklaracją w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Treść deklaracji.

Do składania podpisów pod deklaracją zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa, a naszą akcję będziemy prowadzić w całym regionie – powiatach, gminach i wśród lokalnych społeczności. O przekazanie mieszkańcom kart z treścią deklaracji poprosimy 14 maja samorządowców i innych uczestników uroczystości. Podpisy zebrane w ramach akcji wyeksponujemy w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego.

W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny. Wydarzenie w klimacie lat 20-tych odbędzie się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpią też big band, Orkiestra Wojskowa z Torunia oraz aktorzy w strojach z epoki. O godzinie 16 zapraszamy także na piknik rodzinny w klimacie lat 20-tych.

Pierwszym akcentem regionalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było umieszczenie na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu (więcej). W kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego. Wszyscy zostali odznaczeni wybitymi z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, jako pierwsi złożyli też podpisy pod deklaracją na stulecie niepodległości (więcej). Wkrótce przedstawiciele samorządu województwa złożą też wizyty innym rówieśnikom Niepodległej z regionu.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego