PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W ŚWIECIU

86-100 Świecie, ul. Sądowa 5

tel. (52) 33 11 253  w. 29  fax (52) 33 11 294

W związku z nadchodzącymi obchodami  Światowego  Dnia  bez Tytoniu, który obchodzony jest każdego roku 31 maja, uprzejmie informuję, że tegorocznym tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”.

Zakaz wszelkiej reklamy, promocji i sponsorowania wyrobów tytoniowych wymagany jest na mocy Ramowej Konwencji WHO o ograniczaniu używania tytoniu .

Kompleksowe zakazy w tym obszarze prowadzą do zmniejszenia liczby osób rozpoczynających palenie oraz do zmniejszenia liczby osób palących. Jest to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na zmniejszenie popytu na wyroby tytoniowe.

Mimo skuteczności kompleksowych zakazów, zgodnie z raportem WHO z 2011 r. na temat epidemii palenia tytoniu, tylko  6% ludności świata jest w pełni chroniona przed narażeniem na reklamę, promocję i inne taktyki stosowane przez przemysł tytoniowy.

Dodatkowo, wydatki na wyroby tytoniowe często ograniczają zasoby na podstawowe towary i usługi, w tym edukację, jedzenie, ubranie, schronienie i transport. Koszty te znacząco obciążają osoby uzależnione od tytoniu i ich rodziny, powodując to, że wiele z nich pozostaje w błędnym kole ubóstwa, które może obejmować całe pokolenie.

Celem obchodów jest przyczynienie się  do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi wynikającymi z narażenia na dym tytoniowy poprzez działania wspierające  zakaz reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz sponsorowania.

Światowy Dzień bez Tytoniu  ten jest jednym z istotnych elementów Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce i już od wielu lat jest stałym punktem w kalendarzu społecznych kampanii promujących zdrowie.

Naszym celem jest wskazanie korzyści wynikających z niepalenia papierosów  ale także - i przede wszystkim - zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. Dążymy do zmiany klimatu społecznego i kształtowania  zachowań prozdrowotnych mieszkańców powiatu świeckiego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu pragnie  zaprosić do aktywnego udziału w tym szczególnym dniu .Może to idealny moment na podjęcie walki z nałogiem? Jest przynajmniej kilka powodów, aby zadać sobie trud rzucenia palenia .

W świetle obecnej wiedzy, nie ulega wątpliwości, że palenie tytoniu zagraża  zdrowiu. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na  stan zdrowia Polaków, jak właśnie tytoń. Dym tytoniowy podrażnia, a w konsekwencji  uszkadza błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, powoduje też liczne alergie. Jest  czynnikiem ryzyka rozwoju wielu nowotworów złośliwych, między innymi nowotworów płuc, krtani i gardła. Palenie tytoniu wywiera toksyczny wpływ na układ nerwowy, oddechowy i układ krążenia.

Bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu  jest równie niebezpieczne. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Bierne palenie niesie  za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Dlatego warto dbać o to by inni nie palili w otoczeniu niepalących i nie narażali ich zdrowia.

Rzucanie palenia nie jest jednak łatwe. Stanowi zazwyczaj złożony proces, składa się                   z wielu prób i etapów, które często wymagają powtórzeń.  W Polsce 70-80 proc. osób palących pragnie rzucić palenie. Leczenie uzależnienia do nikotyny powinno być kompleksowe                               i obejmować psychoterapię, leczenie behawioralne (nauka nowych zachowań) i ewentualnie farmakologiczne, jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające. Najważniejszym czynnikiem, bez którego nie uda się rzucić palenia, jest motywacja. Najczęściej wzmacniają ją względy zdrowotne, finansowe i estetyczne, troska o dobro rodziny. Istotnym elementem w walce z nałogiem mają także regulacje prawne.

W myśl nowych przepisów prawnych- strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Przypominamy, iż  za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

Skutecznym narzędziem w walce z nałogiem palenia tytoniu okazują się kampanie zdrowotne, chociażby takie jak  "Światowy Dzień bez Tytoniu" (obchodzony 31 maja każdego roku) oraz listopadowa akcja "Rzuć palenie razem z nami" (obchodzona zawsze w trzeci czwartek lisopada).

W strategii ochrony zdrowia zapobieganie narażeniu na dym tytoniowy należy do najważniejszych i najpilniejszych zadań. Bardzo ważną sprawą w walce z epidemią  palenia tytoniu jest wielosektorowe, strategiczne działanie, dlatego też  gorąco zachęcam, aby  stali się Państwo promotorami i orędownikami idei czystego powietrza w miejscach publicznych. Wspólnie przekonajmy innych, że warto spędzić ten dzień bez papierosa.

Zwracam się z apelem – ustanówmy dzień 31 maja   Dniem Bez  Papierosa lub  Dniem Rzucania Palenia.

Poniżej zamieszczono numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym  jak i  pomocne strony dla osób chcących zerwć z nałogiem. Zachęcam do  zapoznania się z nimi  i skorzystania z oferowanej tam  profesjonalnej pomocy.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  801 108 108   Pn-Pt. 11-19.00

www.jakrzucicpalenie.pl